utorak, 25. studenoga 2014.

Vitamin C - nastavak

Kako je topiv u vodi, a višak se brzo „ispere“ iz organizma, mora se stalno iznova unositi u organizam prehranom.


Imunološki sustav i druge funkcije

Vlitamin C pomaže imunološkom sustavu pri obavljanju njegovih dvaju primarnih funkcija, stimuliranje proizvodnje bijelih  krvnih stanica koje napadaju strana tijela te stimuliranjem proizvodnje antitijela u tijelu (antitijela-proteini u tijelu koji se proizvode u stanicama kao reakcija na infekciju). Vitamin C ujedno može smanjiti proizvodnju histamina, biogenskog amina koji se povezuje s alergijama. Vitamin C pomaže u apsorbciji  željeza,  posebice onog biljnog porijekla u „ne-hem“ obliku (žitarice osušene grahorice, leća, povrće, voće, orašasto voće i sjemenke koje isključivo sadrže „ne-hem“ željezo“).

Dnevne potrebe

Trenutna preporučena dnevna doza (EU RDA) vitamina C je 60 mg. Ovisno o specifičnim uvjetima, ubrzanom stilu života ili kakvoj infekciji, često se preporuča  povećani  unos vitamina C kako bi se dala podrška imunološkom sustavu.

Izvori vitamina C

Samo voće i povrće sadrže vitamin C u znatnijim količinama iako se on upotrebljava za obogačivanje hrane. Vitamin C se gubi iz namirnica već tijekom pripreme, kuhanja ili čuvanja hrane.Treba ga skladištiti kratko vrijeme i izbjegavati namakanje ili čuvanje u vodi. Dobar prirodan izvor vitamina C su kivi, agrumi, antilska trešnja acerola,paprika i šipak.

Izvori vitamina C - tablica
Tip
Izvor
Biljni
Antilska trešnja, kivi, agrumi, paprika i šipak
Ostalo
obogaćena hrana

                                                  


Vitamin C


Vitamin C ili L-aksorbinska kiselina je vjerojatno najpoznatija esencijalna hranjiva tvar u skupini poznatoj pod nazivom vitamini. Obično se povezuje sa zaštitom i liječenjem uobičajenih simptoma prehlade i gripe, no vitamin C doprinosi  jačanju imunološkog sustava u borbi protiv bakterija i virusa.


Funkcija vitamina C

Vitamin C je vrijedan antioksidant koji pomaže u suzbijanju štetnog djelovanja slobodnih radikala, ali je i iznimno važan multifunkcionalni vitamin.  Antioksidativna svojstva vitamina C pomažu pri eliminaciji slobodnih radikala. Vitamin C doprinosi zdravlju kože, ali i vezivnog  tkiva u koži, mišićima i organima, a čini i dio enzima te podupire kapacitet vezivanja crvenih krvnih stanica. Vitamin C podupire i funkciju adrenalina koji je važan jer pomaže organizmu pri ophođenju s raznim stresovima. Ljudi su samo  jedna od tri vrste sisavaca koji ne mogu proizvoditi vlastite zalihe vitamina C. Vitamin C je primarni antioksidant topiv u vodi. Apsorbira  ga aktivni transportni sustav u crijevima, a izlučuje se kroz bubrege. Vitamin C pomaže i pri zaštiti određenih vitamina topivih u masti od oksidacije, uključujući  vitamin A, vitamin  E i neke od vitamina B.


Kolagen

Kolagen je najprisutnija tvar u tijelu, jer predstavlja najzastupljenije vlakno u vezivnom tkivu. Vitamin C ima veoma važnu ulogu u stvaranju kolagena. Bez vitamina C stvaranje kolagena se prekida i nastaju različiti problemi u čitavom tijelu. Kolagen je vezivo kojim se cijelo tijelo povezuje. Kologen je tkivo koje veže mišiće na kostur, kožu na mišiće i općenito povezuje čitavo tijelo. Kolagen ima jaku vezivnu snagu. Riječ je o krutom, vlaknastom proteinu, koji je temeljni sastojak  vezivnog tkiva, uključujući kosti, zube, hrskavicu, tetive, ligamente, kožu i krvne žile. Sama struktura tijela ovisi o kolagenu, a integritet kolagena pak ovisi o vitaminu  C (uz druge čimbenike).



Vitamin B - nastavak

Vitamini B su ključni za pretvaranje ugljikohidrata u glukozu koja organizmu osigurava potrebnu energiju. Vitamini B također sudjeluju u razgradnji masnoća i proteina, podupiru funkcije crvenih krvnih stanica i funkcije živčanog sustava.

Dnevne potrebe

Trenutnu preporučenu dozu (EU RDA) pojedinih vitamina iz ove skupine možete pronaći u tablici preporučenih dnevnih  doza.
Za većinu populacije u Europi unos folne kiseline normalnom prehranom nije dostatan kako bi se zadovoljile preporučene doze; isto tako se kod mnogih starijih osoba unos vitamina B12 i B6 smatra kritičnim.

Izvori B vitamina

Namirnice koje sadrže B  vitamine su kruh, žitarice, žito, povrće sa zelenim listovima, jetra, mlijeko i mliječni proizvodi i jaja. No, B vitamini su vrlo osjetljivi i mogu se uništiti prilikomm izlaganja visokim temperaturama, prilikom predugog skladištenja i prilikom pripreme jela (pranje namirnica, predugo kuhanje i „ispuštanje hranjivih tvari“ u tekućinu u kojoj se kuha). Industrijskom obradom određenih namirnica (npr.rafiniranje žitarica, poput riže i pšenice)  može se smanjiti količina B vitamina u njima. 


Djelovanje B vitamina
Funkcija                B1         B2            B3            B5            B6             B9           B12           H
Metabolizam
hranjivih tvari
da         ne           da             da             da            da              da          da
Živčani sustav
da         da           da             ne             da            da              da          ne
Oči, koža,
membrana
ne         da           da             ne             da            ne              ne          da
Crijevno-
želučani
trakt
ne         ne           da              ne             ne           ne              ne          ne
Krvne stanice
ne         ne           ne             da             da            da              da          ne