subota, 28. veljače 2015.

Ljekovita bilja - Borovnica



Borovnica
Borovnica se već stoljećima smatra hranjivom namirnicom i divljom jestivom poslasticom.

Moderna znanost sa sigurnošću dovodi borovnicu u vezu s normalnim vidom i noćnim vidom. Istraživanja ukazuju na to da redovito uzimanje standardne količine ekstrakta borovice može pomoći mrežnici na stražnjem dijelu oka da se brže prilagodi tami i svijetlim bljescima svjetla.
Ekstrakt borovnice također se povezuje s porastom brzine regeneracije rodopsina, ljubičastog pigmenta ključnog za pomaganje oku da se prilagodi na svjetlo i tamu.



borovnica 28.2.15..jpg                      borovnica 28.2.15..jpg





EGCG
(epigalokatehin-galat)

Fitohranjivi sastojak EGCG (epigalokatehin-galat) prirodni je sastojak zelenog čaja, a prema kemijskim svojstsvima može se kategorizirati kao polifenolni katehin.
EGCG je potencijalni antioksidant


                                               zeleni čaj 28.2.15..jpg

subota, 14. veljače 2015.

Fito-hranjivi sastojci - Elagična kiselina i Hesperidin

Elagična kiselina
Elagična kiselina je poznata kao spoj fenola ili polifenola.

Nije potrebna za preživljavanje, ali je zbog svog potencijala kao antioksidantski fito-hranjivi sastojak predmet mnogih istraživanja na području prehrane.
Najbolji prirodni izvori elagične kiseline su maline, ali ima je i u jagodama, kiviju, brusnici, orasima i šipku.

            maline 10.2.15.jpg                         kivi 10.2.15..jpg



Hesperidin
Fito-hranjivi sastojak hesperidin je flavonoid koji u obilnim količinama nalazimo u agrumima. Najprisutniji je flavonoid kojeg u limunu i naranči ima najviše.

Najveće koncentracije hesperidina nalaze se u kori i membranskim dijelovima.
Hesperidin je dio (stare) skupine vitamina P i smatra se da djeluje u sinergiji sa vitaminom C kada se radi o održavanju zdravih kapilara, stvaranju kolagena u vezivnom tkivu i podržavanju ispravnog funkcioniranja imunološkog sustava.

                     naranča 10.2.15..jpg                         llimun 14.2.15.jpg

srijeda, 11. veljače 2015.

Fito-hranjivi sastojci - Zeaksantin i Likopen

Zeaksantin
Fito-hranjivi sastojak zeaksantin je nešto rjeđi kemijski “rođak” karotenoida luteina, ali njegova je molekularna struktura zapravo dosta drugačija.

Oči su spremišta karotenoida s luteinom i zeaksantinom koncentriranima u mrežnici i leći.
Neka istraživanja ukazuju na to da kombinacija luteina i zeaksantina ima još bolja antioksidantska svojstva od luteina kada se radi o zaštiti očiju. Neki prehrambeni izvori zeaksantina su raštika, kelj, špinat i žumanjak.



Likopen
Fito-hranjivi sastojak likopen je nezasićeni spoj karatenoida (prirodni pigment) s nedovršenim lancem.

Likopen je potencijalni antioksidant i pomaže u borbi slobodnih radikala koji mogu oštetiti tjelesne stanice. Likopen također može doprinijeti prirodnom obrambenom sustavu organizma.
Rajčice i proizvodi na bazi rajčice bogat su izvor likopena.
                                                
              
                                  slika rajčice 11.2.15..jpg


Fito-hranjivi sastojci - Lutein

Lutein

Fito-hranjivi sastojak lutein još je jedan član obitelji karotenoida. Također je i prirodni pigment kojeg nalazimo u mnogim biljkama.

Lutein pruža antioksidantsku zaštitu protiv oksidativnih šteta od slobodnih radikala u različitim organima i igra veoma važnu ulogu za zdravlje očiju.
O luteinu, njeogovoj ulozi u održavanju zdravlja očiju i smanjivanju rizika od pogoršanja mrlja na koži koje su u vezi s godinama provedena su mnoga istraživanja. Lutein nalazimo u raštici, kelju, špinatu i žumanjku.
Izvori luteina su biljni, raštika, kelj, špinat i životinjski, žumanjak.

žumanjak 10.2.15..jpg                                  špinat 10.2.15..jpg
    


Fito-hranjivi sastojci - Polifenoli

Polifenoli

Polifenoli su skupina antioksidanata koji pomažu u zaštiti protiv štetnih reakcija u tjelesnim stanicama.

Polifenoli se dijele u potkategorije, na primjer, (bio) flavonoidi (najbrojnija skupina) i fenolne kiseline. Do sada je identificirano nekoliko tisuća flavonoida, koji voću i povrću, bobicama i cvijeću daju okus i boju.
Kao skupina, flavonoidi se s ostalim polifenolima povezuju s potencijalnim dobrobitima za zdravlje zbog svojih antioksidantskih, antibakterijskih, antivirusnih, protuupalnih i antialergijskih svojstava.
Povrće, voće i zeleni čaj dobri su izvori polifenola.  Osobito luk.   

                                                                                

                      luk 10.2.15..jpg                    raštika 10.2.15..jpg

Red Orange -Complex

Red Orange Complex (ROC) je biljni sastojak koji prema kliničkim ispitivanjima pomaže stanicama da  održavaju svoju cjelovitost - ukratko, ROC pomaže tijelu da se samo brani za vrijeme fizičkih aktivnosti na prirodan način.

Funkcija Kompleksa crvene naranče
Ljudi koji žive u okolici vulkana Etna blizu Sicilije, Italija bili  su  dobro upoznati s okrepljujućim, pomlađujućim svojstvima ROC-a kojeg sadrže naranče u tom podneblju već stoljećima. ROC je snažan antioksidant koji štiti i pomaže u borbi protiv slobodnih radikala koji nastaju zbog onečišćenja, slabe prehrane i vježbanja te povećanog stresa. Ovaj prirodni, dobro proučeni sastojak provjereno pomaže u borbi protiv stresa uzrokovanog fizičkim aktivnostima.

Funkcija
  • Čimbenici iz okoline djeluju na razinu oksidativnog stresa unutar tijela povećavajući tako razinu slobodnih radikala. ROC smanjuje oksidativni stres.
  • Klinička studija je pokazala da ROC pomaže u borbi protiv slobodnih radikala koja nastaju fičkom aktivnošću.
  • ROC pomaže u zaštiti vaših stanica - iznutra prema van.
  • Za ljude koji nemaju idealnu prehranu bogatu antioksidantima, ROC osigurava dodatnu antioksidantsku zaštitu.
  • Uzgaja se na Siciliji.

Izvori Kompleksa crvene naranče.
Kompleks crvene naranče je prirodni sastojak dobiven iz crvene naranče koja se uzgaja na Siciliji.

crvena naranča 12.2.15..jpg                                 rekreacija 11.2.15..jpg       



nedjelja, 8. veljače 2015.

L - karnitin

Prenosi masne kiseline preko membrane stanica, gdje se može iskoristiti kao izvor energije.

Funkcija L-karnitina
Karnitin (također poznat kao L-karnitin) ima važnu ulogu u metabolizmu masti povećavajući njenu iskoristivost. Karnitin se najvećim dijelom nalazi u mišićima uz kosti i srcu, gdje je potreban za transformiranje masnih kiselina u energiju, a koja je potrebna za mišićnu aktivnost. Također je koncentriran u spermi i mozgu. L-karnitin prenosi masne kiseline dugih lanaca derivirane iz triglicerida u mitohondrije (tvornice stanične energije), gdje one mogu oksididrati i proizvesti energiju. L-karnitin može promicati rast i razvoj i također se koristi za izgaranje masnoće, povećanje energije i smanjenje umora mišića. L-karnitin može također biti učinkovit u izgradnji mišića i često se koristi u dijetama u kojima pomaže pri smanjenju osjećaja gladi i slabosti.

Izvori L-karnitina
Najveća koncentracija karnitina pronađena je u crvenom mesu i mliječnim proizvodima. Ostali prirodni izvori karnitina uključuju orahe i sjemenke, mahunarke, povrće, marelice, banane i žitarice.
marelice 8.2.15..jpg            šparoge 8.2.15..jpg


Tip               Izvor
Životinjski    Govedina,svinjetina,janjetina i šunka
Biljni           Orasi, sjemenke,mahune,leća,marelice
                   banane,šparoge,žitarice i riža.       
Mlječni        Sir, jaja i Mlijeko


subota, 7. veljače 2015.

Kofein

Kofein je stimulant centralnog živčanog sustava te metabolički stimulant koji djeluje protiv pospanosti i obnavlja aktivnost. Pića koja sadrže kofein, kao što je kava, čaj, sokovi i energetska pića uživaju veliku popularnost.

Funkcija kofeina
Koristi se u rekreacijske i medicinske svrhe kako bi se smanjio fizički umor i obnovila mentalna aktivnost kada se pojavi neuobičajena slabost ili pospanost.

Dnevne potrebe
Precizna količina potrebnog kofeina koji je dostatan za postizanje učinka varira od osobe do osobe zavisno o tjelesnoj težini i stupnju tolerancije prema kofeinu. Potrebno je manje od jednog sata da kofein počne djelovati i srednja količina nestaje iz tijela za tri do četiri sata. Često se konzumira kao ekstrakt dobiven močenjem zrna kave ili listova čaja, kao i u različitoj hrani te piću koji sadrže proizvode derivirane iz  kola-oraha ili kakaa.

Izvori kofeina
Pržena zrna kave, najpoznatiji osnovni izvor kofeina.Biljnog je porijekla, a može se naći u različitim količinama u zrnju, lišću i plodovima preko 60 biljaka.


kava pržena 7.2.15..jpg                                 lovor 7.2.15.jpg




          

petak, 6. veljače 2015.

Karotenoidi

Karotenoide svakodnevno nalazimo u mnogim biljkama svijetlo narančastih i crvenih boja. Oni su fito-hranjivi sastojci topivi u masti, hrani daju boju, a danas su poznati i kao hranjivi sastojci, kao što su preteče vitamina A i antioksidanti. Nekoliko glavnih vrsta karotenoida su beta-karoten, alfa-karoten, lutein, zeaksantin i likopen.

Funkcija karotenoida
Karotenoidi djeluju kao antioksidanti, smanjujući štetno djelovanje slobodnih radikala. Šteta koja je rezultat napada slobodnih radikala povezana je s preuranjenim starenjem kože, pogoršanjem mrlja na koži i drugim stanjima.

Funkcija karotenoida:
  • olakšavanje komunikacije među stanicama
  • borba protiv destruktivnih molekula kisika koje sadrže samo jedan atom kisika
  • pretvaranje u vitamin A po potrebi (uglavnom iz beta-karotena)
  • pomoć pri održavanju normalnog vida.

Što je slobodni radikal?
Kisik je apsolutno neophodan za život,ali može biti i štetan. Slobodni radikali su molekule kisika u našem organizmu koje je oštetilo sunce, dim, zagađenje, stres pa čak i svakodnevna prehrana i disanje.
Molekulama slobodnih radikala nedostaje jedan od 8 elektrona koje bi one trebale imati te su zbog toga te molekule neuravnotežene. One “kradu” elektrone od drugih molekula, stvarajući tako još više slobodnih radikala. Te donorske molekule ne samo da bivaju oštećene, nego i same mogu postati slobodni radikali.
Ova lančana reakcija ima dovoljno potencijala da uništi svaku stanicu u našem  tijelu, čak i naš DNA. S vremenom, ta oštećenja mogu imati trajni učinak na sposobnost naših stanica da se obnove: naša koža preuranjeno stari i postajemo osjetljivi na bolesti.
Antioksidanti su molekule s elektronom “viška”. One neutraliziraju slobodne radikale tako što im daju taj elektron viška te ih tako pretvaraju natrag u molekule kisika.

Dnevne potrebe
Postoje samo procjene o tome kolika je preporučena dnevna količina beta-karotena, a ta količina varira između 2 mg i 4 mg dnevno. Unos prevelike količine (više od 20 mg dnevno) izoliranog beta-karotena u duljem vremenskom razdoblju nije preporučljiva.

izvori karotenoida

Sve obojeno voće i povrće je dobar izvor karotenoida, ali kako su oni supstance topive u mastima, njihova apsorpcija uglavnom ovisi o načinu na koji se pripreme s mastima ili uljima.

srijeda, 4. veljače 2015.

Lecitin


Lecitin (jedan od fosfolipida) se ponaša kao prirodni emulgator masnih tvari koje mogu sudjelovati u potrošnji vitamina E u tijelu. Lecitin je također dobar izvor kolina, koji se ponekad naziva vitaminom B, te linolne kiseline koja je esencijalna masna kiselina.

Lecitin je iznimno važna tvar zbog toga što je prisutan u gotovo svakoj stanici u tijelu. Izvori lecitina su žumanjak, govedina, kikiriki, mahunarke, soja.

                                                                                                                                 kikiriki 3.2.15..jpg

Izvori lecitina

Tip                izvor
Biljn              Kikiriki,mahunarke,soja
Životinjski    Žumanjak,govedina,jetra,goveđi odrezak.