Karotenoide svakodnevno nalazimo u mnogim biljkama svijetlo narančastih i crvenih boja. Oni su fito-hranjivi sastojci topivi u masti, hrani daju boju, a danas su poznati i kao hranjivi sastojci, kao što su preteče vitamina A i antioksidanti. Nekoliko glavnih vrsta karotenoida su beta-karoten, alfa-karoten, lutein, zeaksantin i likopen.
Funkcija karotenoida
Karotenoidi djeluju kao antioksidanti, smanjujući štetno djelovanje slobodnih radikala. Šteta koja je rezultat napada slobodnih radikala povezana je s preuranjenim starenjem kože, pogoršanjem mrlja na koži i drugim stanjima.
Funkcija karotenoida:
olakšavanje komunikacije među stanicama
borba protiv destruktivnih molekula kisika koje sadrže samo jedan atom kisika
pretvaranje u vitamin A po potrebi (uglavnom iz beta-karotena)
pomoć pri održavanju normalnog vida.
Što je slobodni radikal?
Kisik je apsolutno neophodan za život,ali može biti i štetan. Slobodni radikali su molekule kisika u našem organizmu koje je oštetilo sunce, dim, zagađenje, stres pa čak i svakodnevna prehrana i disanje.
Molekulama slobodnih radikala nedostaje jedan od 8 elektrona koje bi one trebale imati te su zbog toga te molekule neuravnotežene. One “kradu” elektrone od drugih molekula, stvarajući tako još više slobodnih radikala. Te donorske molekule ne samo da bivaju oštećene, nego i same mogu postati slobodni radikali.
Ova lančana reakcija ima dovoljno potencijala da uništi svaku stanicu u našem tijelu, čak i naš DNA. S vremenom, ta oštećenja mogu imati trajni učinak na sposobnost naših stanica da se obnove: naša koža preuranjeno stari i postajemo osjetljivi na bolesti.
Antioksidanti su molekule s elektronom “viška”. One neutraliziraju slobodne radikale tako što im daju taj elektron viška te ih tako pretvaraju natrag u molekule kisika.
Dnevne potrebe
Postoje samo procjene o tome kolika je preporučena dnevna količina beta-karotena, a ta količina varira između 2 mg i 4 mg dnevno. Unos prevelike količine (više od 20 mg dnevno) izoliranog beta-karotena u duljem vremenskom razdoblju nije preporučljiva.
izvori karotenoida
Sve obojeno voće i povrće je dobar izvor karotenoida, ali kako su oni supstance topive u mastima, njihova apsorpcija uglavnom ovisi o načinu na koji se pripreme s mastima ili uljima.