subota, 29. travnja 2017.

Što je to imunitet organizma?



IMUNOLOŠKI SUSTAV I PREHRANA

Osnovna funkcija imunološkog sustava je da otkriva i eliminira iz organizma sve tvari koje prepozna kao strane. Funkcije imunološkog sustva odigravaju se u svim tkivima i organima. To su u prvom redu stanice krvi, tkivni makrofagi iz crijeva, slezena i limfni čvorovi. Štetna tvar (antigen) u organizmu dovodi do stvaranja obrambenih antitijela. Antigen je svaka supstanca koja je u stanju izazvati imuni odgovor. Štetne tvari se dijele na vanjske (egzoantigeni) koji najčešće dovode do alergija i unutarnji (endoantigeni) koji dovode do autoimunih bolesti.

VANJSKI ANTIGENI SU NAJČEŠĆE:
1.      Infektivni: bakterije, virusi, gljivice
2.      Inhalatorni: pelud trava, cvijeća i drveća, prašina, perje, zagađenja iz zraka (ispušni plinovi)
3.      Nutritivni alergeni: jaja,riba, jagode
4.      Neki lijekovi, toksini nakon uboda kukaca, kozmetički preparati i sl.
Ljekovi mogu dovesti do promijenjenog imunološkog odgovora-alergijskih reakcija, najčešće kod djece (neodgovarajući imunološki odgovori) i kod kroničnih bolesnika budući da je kod kroničnih bolesti (primjerice jetra i bubrega) detoksikacija organizma (eliminacije štetnih tvari) usporena i metabolizam lijeka je promijenjen, pa se lijek duže zadržava u organizmu.
 Kao reakciju i odgovor na štetnu tvar u organizmu se stvaraju antitijela imunoglobulini i specifični mali limfociti.

UNUTARNJI ANTIGENI 
 su vlastite stanice i tkiva koje imunološki sustav ne prepoznaje kao vlastito tkivo nego se na njih stvaraju antitijela pa se javljaju autoimune bolesti. Jedan od primjera je kronična upala štitne žlijezde (Thyreoiditis Hashimoto).
Imunološki sustav sa svojim specifičnim stanicama vrši funkciju „dežurnog policajca“ u organizmu. U varijanti kad je on oslabljen (nedovoljan broj, pokretljivost i fagocitna sposobnost imunoloških stanica), organizam je podložan raznim bolestima, a štetne tvari ostaju duže u organizmu.